AMADEUS FIN spol. s r.o.

Masarykova 765, 394 70 Kamenice nad Lipou, tel.: 565 433 770, mobil: 602 423360 - Ing. Dvořák Milan, fax: 565 432 224, web: www.amadeusfin.cz, e-mail:info@amadeusfin.cz

Laserové řezání, ohraňování, obrábění a doprava| Amadeus Fin s.r.o.

  •  
  •  
Laserové řezání CNC ohraňování CNC obrábění Prodej materiálu Kooperace

Co je to LASER?

 

Pod pojmem laser dnes rozumíme usměrněný paprsek elektromagnetického záření. Nejčastěji jde o paprsek světelný nebo tepelný.

 Je to velmi koncentrovaný tok energie. Můžeme jej využít pro přenos informací, nebo energie samotné, na velké vzdálenosti. Laserem můžeme také ovlivňovat strukturu materiálů v malé, přesně definované oblasti. Lze jím vypalovat pihy, řezat kovy a minerály nebo kreslit kruhy do obilí (pro experimentátory - ukazovátko Vám na to stačit nebude). Lasery ve velkém rozsahu používáme i v měřící a zaměřovací technice.  Zajímavé jsou i pokusy s manévrovacími pohony satelitů (laser vyslaný ze země zahřeje látku v motoru satelitu, ta expanduje a zafunguje jako pohon trysek). Možných využití je skutečně mnoho.

 

Jak vzniká LASER?

Trocha teorie snad nezabije. Pro zjednodušení si představme atom nějakého prvku.  Tedy jádro a na oběžných drahách příslušný počet elektronů, viz. schématický obrázek č.1. Elektrony jsou k jádru přitahovány, a tak obsazují zcela přirozeně nejprve bližší vrstvy a pak teprve ty vzdálenější (pozn. - vrstva=řádek Mendělejevovy tabulky). Celý systém atomu je v rovnováze a energeticky celkem stabilní.

 Atom - schématicky

Pokud přidáme za určitých podmínek tomuto atomu energii, vystoupí elektron v nejvyšší obsazené (valenční) vrstvě, ještě o vrstvu výše - obr.2. Atom má přebytek energie a stane se nestabilním. Má chuť vypustit energii a vrátit se do rovnovážného stavu. Nakonec sestupuje elektron zpět do původní vrstvy  a zároven se uvolňuje energie v podobě vypuštěného fotonu (nebo fotonů) - obr.3.  Pár částic elektromagnetického vlnění je na světě, ale ještě to není laser.

Nabíjení atomuEmise fotonu

Pokud vzniklý foton prochází jiným podobně nabitým atomem má tendenci strhnout ho k vypuštění stejných fotonů (stejné vlnové délky i fáze) .  A tím je zaděláno na laserový paprsek :).

 

 Pro zesílení paprsku se používá dvou zrcadel na okrajích tzv.  aktivního prostředí. Jedno ze zrcadel je polopropustné (rozuměj má díru) a tím, pak odchází "surový" laserový paprsek. Toto zařízení se nazývá  rezonátor. Jedna z nejběžnějších konstrukcí je na obr.4. Aktivní látkou je v našem případě plyn, ale může to být také krystal nebo polovodič (existují i další konstrukce).

 

Kontakt
Laserové řezání, ohraňování, obrábění a doprava| Amadeus Fin s.r.o.

AMADEUS FIN, spol. s r. o.

Masarykova 765, 394 70 Kamenice nad Lipou

GPS: 49°17'40''N, 15°4'33"E

tel.: 565 433 770, fax: 565 432 224
e-mail: info@amadeusfin.cz

Laserové řezání, ohraňování, obrábění a doprava| Amadeus Fin s.r.o.

Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies